25 Mayıs 2017 Perşembe

ÇİĞLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

+90 (232) 329 81 59
Kaynak: ÇİĞLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Yayınlanma Zamanı: 15.05.2017 10:00:04 | Okunma Sayısı: 17
15 Mayıs Aile Günü

Aile; evlenme, kan bağı ve diğer yasal yollarla aralarında akrabalık ilişkisi bulunan ve çoğunlukla aynı evde yaşayan fertlerden oluşan, fertlerin psikolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçlarının karşılandığı, topluma uyum ve katılımlarının sağlandığı ve düzenlendiği toplum içindeki en küçük birimdir. 

   Aile toplumun en önemli yapı taşıdır..!

   Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1993 yılında aldığı bir kararla 15 Mayıs tarihini “Uluslararası Aile Günü” olarak ilan etmiş ve 1994 yılından itibaren de tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaya başlanmıştır. Ayrıca bu günün yer aldığı hafta olan 15–21 Mayıs ise “Aile Haftası” olarak kabul edilmiştir. 

   15 Mayıs'ın Uluslararası Aile Günü ilan edilmesinin temelinde; toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki farkındalığının artırılması, aileleri destekleyici faaliyetlerinin teşvik edilmesi, ailelerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilmesine yardım edilmesi ile ailelere yönelik mümkün olan tüm korumaların ve yardımların sağlanması yatmaktadır.

   Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.s.) evlenmeyi ve aile olmayı teşvik ederek, “Evlenin çoğalın, ben sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim.”, “Evlenmekten çekinmeyin. Zira nikah kısmeti açar ve malı celp eder.” şeklinde tavsiyelerde de bulunmaktadır. Günün Menüsü
İzmir Köfte (717 kal.)
Bulgur Pilavı (357 kal.)
Çoban Salata (58 kal.)
Ayran (90 kal.)
(1 porsiyon değerleri)
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü