25 Mayıs 2017 Perşembe

ÇİĞLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

+90 (232) 329 81 59
Kaynak: ÇİĞLİ İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ | Yayınlanma Zamanı: 11.05.2017 11:31:28 | Okunma Sayısı: 17
10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI

  Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanmaktadır.

   Yaşadığımız sürece hepimiz engelli adayıyız…

   Engeller doğuştan olabilir, sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir.

   Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan engellilik temel olarak beş başlıkta incelenmektedir:

   Zihinsel engelli

   Görme engelli

   İşitme ve konuşma engelli

   Ortopedik engelli

   Süreğen engelli

   Günlük yaşantımızda cadde ve sokaklarda çok sayıda engelli kişi ile karşılaşmamamızın nedeni engelli kişilerin mevcut olmaması değil, bu kişilerin dış mekân kullanımlarında yaşadıkları güçlüklerdir. Engelliler de herkes kadar toplumun yararlandığı tüm olanaklardan bağımsızca yararlanabilmelidir. Bunun gerçekleşebilmesi için düzenlemeler yapılırken engelli kişilerin de gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

   Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrelerinin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Engelli insanların sağlık, rehabilitasyon, çevre, eğitim ve istihdam alanlarında karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ olarak ele alınmaktadır. Ayrıca 3 Aralık tarihi de ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak bu kapsamda değerlendirilmektedir. 

   Unutulmamalıdır ki; EN BÜYÜK ENGEL ENGELLENMEKTİR!Dünya nüfusunun yaklaşık %15’i -bir milyardan fazla kişi- çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. 110 -190 milyon insan fonksiyonlarda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır.

 
Günün Menüsü
İzmir Köfte (717 kal.)
Bulgur Pilavı (357 kal.)
Çoban Salata (58 kal.)
Ayran (90 kal.)
(1 porsiyon değerleri)
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü